Monografia prezentuje tylko niektóre aspekty związane z gospodarką nieruchomościami, katastrem i wyceną nieruchomości z uwzględnieniem działań geodetów. Wielowątkowość opracowania wskazuje na trudności, które stoją przed geodetami w trakcie realizacji prac geodezyjnych związanych z prowadzeniem i modernizacją katastru nieruchomości, scalaniem gruntów na obszarach wiejskich czy określaniem wartości nieruchomości. Wspólne dla tych działań jest to, że muszą być one społecznie akceptowane i ekonomicznie opłacalne, a jednocześnie powinny chronić środowisko naturalne.
W publikacji przedstawiono m.in. problematykę związaną z realizacją procedury podziałów nieruchomości i pozyskania gruntów na realizacje inwestycji celu publicznego (istotną rolę w tym przypadku odgrywa planowanie przestrzenne). Wskazano na rolę planu zagospodarowania przestrzennego w procedurze podziałów nieruchomości (skutki prawne uchwalenia planów miejscowych są wiążące zarówno dla gmin, jak i właścicieli poszczególnych nieruchomości). Analiza zawartości planów zagospodarowania przestrzennego w Austrii i Holandii stanowi odniesienie do realizacji procedur podziału nieruchomości realizowanych w Polsce zgodnie z zapisami MPZP.
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla studentów kierunków: geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna. Może być również przydatny osobom zajmującym się ochroną środowiska przyrodniczego czy gospodarką gruntami.
Książkę liczącą 110 stron wydano w miękkiej oprawie, jest ona dostępna
w Księgarni na Geoforum.pl w cenie 21 zł.