Głównym celem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug i jego partnerów jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych oraz poprawa atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu. Jedną z form współpracy w ramach projektu było opracowanie geoportalu, który konsoliduje informacje dotyczące turystyki, kultury i przedsiębiorczości, a także obszarów inwestycyjnych. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich za pośrednictwem internetu w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.
– Za pomocą geoportalu mieszkańcy regionów przygranicznych z trzech sąsiadujących państw mogą w łatwy i szybki sposób pozyskać informacje dotyczące obszarów inwestycyjnych i podziału administracyjnego w regionach. Portal skierowany jest także do turystów, którzy w ten sposób mogą uzyskać podstawowe informacje o atrakcjach turystycznych, takich jak stadniny, hotele, punkty informacyjne, baseny etc. – mówi Galina Grabarczuk odpowiedzialna za kierowanie projektem „GIS across the border”.
Aplikacja geoportal Euroregionu Bug bazuje na danych referencyjnych polskiej, białoruskiej i ukraińskiej strony. Projekt „GIS across the border” zakłada także gromadzenie i udostępnianie wspólnych danych przestrzennych w obszarze społeczeństwa, gospodarki i środowiska naturalnego. Uzyskane informacje są przetwarzane i nanoszone na mapę, gdzie tworzą warstwy tematyczne, takie jak: baza noclegowa i gastronomiczna, dziedzictwo kulturowe, opieka zdrowotna, infrastruktura, instytucje i punkty użyteczności publicznej, obsługa turystów i administracja. Proces integracji danych opierał się na jednolitej bazie danych, która była równocześnie uzupełniana przez partnerów projektu. W końcowym etapie wykonano tłumaczenie danych i ujednolicono ewentualne rozbieżności.
– Portal oparty jest na platformie ArcGIS Online, która jest najpopularniejszym rozwiązaniem do tworzenia i rozpowszechniania informacji geograficznej w sieci, skierowanej do dużej liczby osób. Korzystając z aplikacji, można m.in. zarządzać danymi geograficznymi, obrazami i modelami, dzięki czemu użytkownicy zamiast informacji tekstowych otrzymują intuicyjną w obsłudze mapę. Pozwala ona lepiej zrozumieć zależności między obiektami i danymi – mówi Tomasz Letmański z Esri Polska
Geoportal Euroregionu Bug został oficjalnie udostępniony w styczniu bieżącego roku. Obecnie plany przewidują administrację portalem i uzupełnianie dotychczas wdrożonych modułów o nowe dane przestrzenne. W proces ten zaangażowane są samorządy i organizacje z obszaru euroregionu. Administratorzy portalu na bieżąco obserwują zainteresowanie serwisem, które przerasta początkowe prognozy. Na bazie statystyk i uwag od użytkowników zostaną podjęte decyzje dotyczące ewentualnej rozbudowy systemu.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013.