Na wystawie znajdą się mapy, plany, rysunki, fotografie z różnych epok, poczynając od XIII w., przez czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej, okres rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne.
Będzie można zobaczyć m.in. jeden z dokumentów II pokoju toruńskiego z 1466 r., plan i panoramę Twierdzy Wisłoujście z 1673 r. czy zdjęcia z Rewii Flotylli Wiślanej w Toruniu z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego z 1921 r.
Na wystawie zaprezentowane zostaną bogate zbiory kartograficzne głównie z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwów Państwowych w Gdańsku oraz Katowicach. Mapa Polski z widocznym dorzeczem Wisły, przygotowana przez astronoma Heweliusza z 1734 r., plan ujścia Wisły koło Westerplatte (1724 r.) czy fragment mapy Pomorza Gdańskiego przedstawiający ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej (Wisła Martwa, Wisła Śmiała, Przekop Wisły) i Zalewu Wiślanego (Szkarpawa, Nogat) z 1927 r. – to tylko niektóre elementy wystawy.
– Wystawa w swoim zamyśle ma skierować oczy na bogatą i fascynującą historię królewskiej rzeki, jej znaczenie gospodarcze na przestrzeni polskich dziejów, walory przyrodnicze oraz rekreacyjne, aż po ukazanie jej współczesnego, bliskiego nam oblicza – mówi naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Wojciech Woźniak.
Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Zaprezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów: Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z Archiwów Państwowych w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Radomiu, Kielcach i Płocku.
Wystawę w Gdańsku będzie można oglądać do 13 lipca. Później ekspozycja wyruszy w podróż po polskich miastach. Odwiedzi Bydgoszcz, Toruń, Płock, Radom, Kielce, Sandomierz i Warszawę.
Szczegółowy harmonogram wystaw w poszczególnych miastach