Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-23 | GNSS

Podpisano zamówienie na ostatnie satelity Galileo

Podczas salonu lotniczego w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowę na osiem kolejnych satelitów Galileo. Kontrakt ten pozwoli dokończyć budowę wspólnotowego systemu nawigacji.


Ilustracja: Podpisano zamówienie na ostatnie satelity Galileo

To już trzecia umowa na satelity Galileo. Pierwszą podpisano z konsorcjum kierowanym przez firmę Airbus Defence and Space i dotyczyła ona budowy czterech tzw. satelitów walidacyjnych. Przedmiotem drugiej była budowa 22 aparatów FOC (Full Operational Capability). Ten kontrakt realizuje niemiecko-brytyjskie konsorcjum firm OHB System oraz Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL). Zawartą właśnie umowę również wykonają te spółki.

– Rozstrzygnięcie tego przetargu umożliwi dokończenie budowy konstelacji Galileo, zapewniając odpowiednią rezerwę satelitów zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi. Podpisana właśnie umowa zagwarantuje infrastrukturę niezbędną do świadczenia usług nawigacyjnych na całym świecie – mówi dyrektor generalny ESA Paul Verhoef.

Obecnie konstelacja Galileo składa się z 18 satelitów, przy czym sygnał nawigacyjny nadaje 12 z nich. Jeszcze w tym roku na orbicie mają znaleźć się kolejne cztery aparaty tego systemu. Osiągnięcie pełnej operacyjności, co ma nastąpić w 2020 roku, wymaga 24 satelitów rozmieszczonych na trzech płaszczyznach.

Jak w komunikacie prasowym informuje ESA, Agencja wspólnie z Komisją Europejską pracuje nad nową generacją satelitów nawigacyjnych. Miałyby one ujrzeć światło dzienne w kolejnej dekadzie.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2