Głównym celem ustawy jest implementacja ośmiu unijnych dyrektyw, w szczególności Ramowej Dyrektywy Wodnej. W ocenie twórców tych przepisów mają one przede wszystkim zapewnić racjonalne gospodarowanie wodami oraz lepszą ochronę przeciwpowodziową.
Nowe Prawo wodne zakłada powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W jego skład wejdą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, regionalne ZGW, zarządy zlewni oraz nadzory wodne. Do obowiązków tej instytucji będzie należało m.in.: wykonywanie praw właścicielskich Skarbu Państwa w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz gruntów pokrytych tymi wodami, planowanie i prowadzenie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej czy planowanie i realizacja zadań związanych z utrzymywaniem wód i pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną.
Ustawa rozbudowuje oraz doprecyzowuje ponadto regulacje w zakresie katastru wodnego m.in. poprzez jednoznaczne wskazanie rejestrów publicznych prowadzonych przez Wody Polskie oraz wprowadzenie możliwości współpracy Wód Polskich z podmiotami i organami administracji w celu współdzielenia informacji i wiedzy za pośrednictwem interoperacyjnych systemów teleinformatycznych. Akt reguluje także zasady udostępniania i ponownego wykorzystania informacji zgromadzonych w katastrze wodnym.
Jest w nim również mowa o tym, że Wody Polskie będą utrzymywać Hydroportal jako węzeł krajowej infrastruktury informacji przestrzennej oraz centralny punkt dostępowy do usług sieciowych oraz innych informacji z zakresu gospodarowania wodami. Nadzór nad utrzymywaniem Hydroportalu sprawować będzie minister właściwy do spraw informatyzacji.
Poza pewnymi wyjątkami ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r.