28 września 2017 r. rządowy serwis Geoportal.gov.pl – będący głównym punktem dostępowym Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej – został wzbogacony o trzy nowe warstwy tematyczne:
1.
Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów – obejmująca dane ewidencji gruntów i budynków z ponad 200 powiatów.
2.
Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu – obejmująca dane o uzbrojeniu terenu z ponad 40 powiatów.
3.
Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego – obejmująca miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w postaci wektorowej z ponad 120 gmin oraz w postaci rastrowej z ponad 600 gmin.
Nowe warstwy bazują na trzech zbiorczych usługach WMS zbudowanych przez firmę Geo-System Sp. z o.o. i udostępnionych pod adresami:
1. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow
2. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu
3. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/Krajo-waIntegracjaMiejscowychPlanowZagospodarowaniaPrzestrzennego
Usługi zbiorcze wykorzystują usługi WMS udostępnione przez jednostki samorządowe odpowiedzialne za prowadzenie odpowiednich zbiorów danych na swoim terenie. W przypadku dwóch pierwszych usług są to powiaty, a w przypadku trzeciej – gminy. Zawartość usług zbiorczych jest na bieżąco aktualizowana w miarę pozyskiwania informacji o nowych usługach źródłowych. Prowadzony jest także monitoring funkcjonowania usług źródłowych i podejmowane są ewentualne działania techniczne rozwiązujące bieżące problemy.
(...) Aby ułatwić użytkownikom pozyskiwanie informacji o usłudze, przyjęto zasadę, że usługa wywołana bez żadnych parametrów uruchamia odpowiadającą jej stronę WWW o charakterze informacyjnym, na której oprócz mapy jednostek włączonych do usługi są również bieżące statystki jej wykorzystania i inne niezbędne informacje.
Ponieważ zbiorcze usługi WMS są zbudowane na bazie powszechnie udostępnionych jednostkowych usług WMS (źródłowych) z powiatów i gmin, więc także usługi zbiorcze przeznaczone są do powszechnego użytku w dowolnym celu pod warunkiem przestrzegania regulaminu korzystania z usług, który zabrania jedynie celowego i świadomego obciążania usług w celu obniżenia ich wydajności. W przypadku stwierdzenia takich działań użytkownik, który się tego dopuszcza, traci dostęp do usług na tydzień, a przy drugim przypadku naruszenia zasad – na miesiąc. Trzeci przypadek zaistnienia takiej sytuacji wyłącza użytkownika w sposób trwały, bez możliwości powrotu do korzystania z usług...
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA