Republika Macedonii powstała po odłączeniu od Jugosławii w 1991 roku. Od samego początku Grecja była jednak przeciwna stosowaniu tej nazwy. Południowy sąsiad argumentował m.in., że region Macedonii obejmuje znacznie szerszy obszar niż tylko to jedno państwo. Nazwa ta jest stosowana również w odniesieniu do północnej części Grecji, w związku z tym Grecy obawiali się roszczeń terytorialnych ze strony swoich sąsiadów.
W efekcie tego sporu przez wiele lat Republika Macedonii funkcjonowała na forum ONZ po karkołomną nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, w skrócie FYROM. Ten konflikt nie tylko uderzał w dumę narodową tego kraju, ale także uniemożliwiał mu rozpoczęcie negocjacji ws. przystąpienia do Unii Europejskiej.
Po blisko trzech dekadach negocjacji wygląda na to, że obu stronom wreszcie udało się osiągnąć porozumienie. Kompromisową nazwą ma być Republika Macedonii Północnej. Formalnie decyzję w tej sprawie mają przegłosować parlamenty obu państw – powinno to nastąpić jeszcze przed unijnym szczytem zaplanowanym na koniec czerwca.