2006-03-20 |
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje, Kataster
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wojewoda Piotr Ołowski (na zdjęciu z prawej) oraz marszałek województwa Jan Kozłowski podpisali dzisiaj rano porozumienie w sprawie współpracy w zakresie wymiany informacji, baz danych, opracowań kartograficznych oraz innych materiałów tworzących System Informacji Przestrzennej dla obszaru województwa pomorskiego.
Na dane przestrzenne wchodzące w skład SIT WP, a przekazane w pierwszym etapie na nośnikach CD/DVD przez marszałka do Centrum Zarządzania Kryzysowego, składają się: mapy topograficzne w układzie 1992 w skali 1:50 000 (całe województwo) oraz 1:10 000 (49% pow. województwa, w tym 9% w standardzie TBD ), a także w układzie 1965 w skali 1:10 000 (całe województwo) oraz ortofotomapy i fotomapy miast powiatowych i niektórych większych miejscowości. W niedługim czasie Centrum Zarządzania Kryzysowego zostanie podłączone do serwera SIT WP przez sieć intranetową. Takie rozwiązanie zapewni stały dostęp do aktualnych danych przestrzennych rezydujących w strukturach bazy danych Oracle. Ponadto zagwarantuje możliwość jednoczesnego korzystania z tych samych warstw przez wielu użytkowników Centrum.
Dane przestrzenne przekazane przez marszałka stanowić będą podstawowy materiał georeferencyjny dla działań Centrum Zarządzania Kryzysowego. Natomiast dane przestrzenne przekazane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego w perspektywie wzbogacą System Informacji o Terenie Województwa Pomorskiego (SIT WP). SIT WP prowadzony jest od 1999 r. przez Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W imieniu marszałka kontrolę nad jego realizacją sprawuje geodeta województwa. Od lat mówi się na różnych konferencjach geodezyjno-kartograficznych, że niezbędne jest sprzężenie działań ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z jednostkami administracji publicznej w jeden funkcjonalny system. Takie działania w województwie pomorskim są konsekwentnie realizowane już od 1999 roku.
Więcej w GEODECIE 4/2006.
