Najczęściej czytane w 2020 r.
Bez wątpienia ten rok minął pod znakiem pandemii koronawirusa, co widać również w statystykach Geoforum.pl. Najpopularniejsza wiadomość dotyczy bowiem jednej z pierwszych map zachorowań na COVID-19 w Polsce, którą na początku marca opublikowała firma GIS-Expert z Lublina. Duża popularność tej wiadomości nie powinna dziwić. Jak bowiem informowaliśmy niedawno, fraza „mapa koronawirus” była w 2020 r. jednym z najczęściej wpisywanych haseł w wyszukiwarce Google przez polskich internautów.
Poza tym w branży geodezyjno-kartograficznej rok 2020 minął pod znakiem dogłębnych zmian w prawie. Największym zainteresowaniem szerokiego grona Czytelników Geoforum.pl cieszył się artykuł wyjaśniający, w jaki sposób można pobierać ortofotomapy uwolnione ostatniego dnia lipca przez nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego. A oprócz tego w rankingu znalazły się także wiadomości wyjaśniające poszczególne zmiany w Pgik oraz w standardach geodezyjnych.
Na tym tle wyróżnia się opis ciekawego wyroku sądu administracyjnego, który rozstrzygał, czy przyczepa kempingowa może być obiektem budowlanym. W mediach społecznościowych zdobył on popularność nie tylko wśród geodetów, ale i przedstawicieli branży budowlanej.
- Mapa rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce
- Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?
- Co się zmieniło w prawie geodezyjnym 31 lipca?
- Tarcza 4.0: ułatwienia w geodezji już od środy!
- Czy przyczepa kempingowa może być obiektem budowlanym?
- Nowe standardy geodezyjne opublikowane!
- GUGiK odpowiada na pytania z wideokonferencji o nowelizacji Pgik
- Sejm uchwalił nowelizację Pgik
- GGK o wątpliwościach w stosowaniu nowych standardów geodezyjnych
- Poznaliśmy propozycję nowych standardów geodezyjnych
Najchętniej komentowane w 2020 r.
W rankingu artykułów, które wzbudziły najbardziej żywiołową dyskusję, również dominują niedawne zmiany w prawie – w naszym „Top 10” to aż 6 pozycji. Liderem (ze 176 komentarzami) okazała się relacja z webinarium głównego geodety kraju poświęconego nowym standardom geodezyjnym.
Ale burzliwie komentowana była również wiadomość o internetowej debacie poświęconej reaktywacji zawodu mierniczego przysięgłego. Pomysł wzbudził w branży skrajne opinie i z pewnością wiele emocji.
Nie inaczej było w przypadku dwóch dotkliwych kar nałożonych przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na GGK. Powodem było utrudnianie kontroli UODO w GUGiK oraz publikacja numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu. Przypomnijmy, że kary są nadal niezapłacone, a sprawa wciąż czeka na ostateczne rozstrzygnięcie, więc w nowym roku z pewnością wzbudzi kolejne dyskusje.
Sporo komentarzy potrafią zebrać również informacje o sprawach lokalnych. Tak było w przypadku wiadomości dotyczącej sporu Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego ze Starostwem w Środzie Śląskiej dotyczącego deklarowanego terminu zakończenia prac geodezyjnych.
- GGK o wątpliwościach w stosowaniu nowych standardów geodezyjnych
- Geodeci chcą być mierniczymi
- Sejm uchwalił nowelizację Pgik
- Nowelizacja prawa geodezyjnego z podpisem prezydenta
- UODO wlepia GGK 100 tys. zł kary za naruszenie RODO
- Nowelizacja prawa geodezyjnego trafia na biurko prezydenta
- UODO pisze do powiatów ws. udostępniania numerów KW. GGK ripostuje
- Sejmowa podkomisja o zmianach w prawie geodezyjnym
- Termin zakończenia pracy: luźna deklaracja czy prawne zobowiązanie?
- GGK o paragrafie 31: tylko pozytywne skutki
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!