Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-02-08 | Geodezja

Na dachu Warszawy. Geodezyjna obsługa budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower

W styczniu br. zakończono betonowanie stropu na szczycie Varso Tower – tym samym dobiegła końca główna część prac konstrukcyjnych w wieżowcu. Osiągnąwszy 230 metrów, stał się on oficjalnie najwyższym budynkiem w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Geodeci z firmy IBG Geodezja z Mińska Mazowieckiego zdradzają kulisy geodezyjnej obsługi jego budowy.


Ilustracja: Na dachu Warszawy. Geodezyjna obsługa budowy konstrukcji żelbetowej Varso Tower
Gmach przewyższył swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – Sky Tower we Wroc­ławiu (206 metrów). Teraz na szczycie Varso Tower trwa montaż iglicy, która zapewni gmachowi docelową wysokość architektoniczną 310 metrów. Wówczas stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej (o 10 metrów „bijąc” Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem), a także jednym z najwyższych w Europie (po 462-metrowym Łachta Centr w Petersburgu i kilku ponad 300-metrowych wieżowcach w Moskwie).

• Gigant w środku miasta

Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place realizowanej przez firmę HB Reavis, która oferować będzie biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Kompleks trzech budynków powstaje w pobliżu Dworca Centralnego – na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaz­nej. Dwa niższe obiekty – ukończone w 2020 r. 81-metrowy Varso 1 i 90-metrowy Varso 2 – tworzą już nową śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej, „wyrastając” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji.

Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w I kwartale 2022 r., liczy 53 kondygnacje nadziemne. Gmach został zaprojektowany przez studio Foster + Partners. Jego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hongkongu, wspomniany już Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Center w Nowym Jorku. – Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców – mówił stojący na czele zespołu projektowego Grant Broo­ker, partner zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners.

Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy. Pomimo swojej skali Varso Tower to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce.

• Rusza budowa

Prace budowlane przy Varso Place rozpoczęły się w grudniu 2016 r. od zmodernizowania przebiegającej przez teren inwestycji miejskiej sieci ciepłowniczej, przekładek prowadzonych tędy światłowodów oraz rozbiórki dawnej infrastruktury podziemnej. Następnie przystąpiono...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2