Jedną z głównych zmian nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych jest wprowadzenie wymogu stosowania operatów elektronicznych. Choć zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2022 r., już teraz jest to dość popularne rozwiązanie. Jak bowiem wynika z ankiety przeprowadzonej przez GUGiK wśród powiatów, w 2019 r. odsetek operatów elektronicznych wyniósł w skali kraju raptem 2%, w ubiegłym roku wzrósł do 11%, a w styczniu br. osiągnął już 30%.
„Wprowadzenie operatu elektronicznego jest bardzo ważnym zadaniem w informatyzacji geodezji, ponieważ w ten sposób unikamy w obiegu ponad miliona dokumentów papierowych. W roku 2020 wszystkich operatów złożono bowiem 1 013 399” – podkreśla GUGiK.
Ubiegłoroczna lipcowa nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego zapewniła ponadto geodetom możliwość stosowania oświadczenia o pozytywnej weryfikacji operatu w miejsce urzędowej klauzuli. Rozwiązanie takie może być stosowane na mapach do celów projektowych lub z inwentaryzacji powykonawczej. Jak wynika z ankiety GUGiK, wykonawcy polubili to rozwiązanie. W styczniu br. było ono bowiem stosowane w przypadku aż 80% map do celów projektowych oraz z inwentaryzacji. „Rozwiązanie to było oczekiwane przez środowisko geodezyjne i bardzo cieszy tak wysoki poziom wykorzystania tego mechanizmu” – komentuje GUGiK.
Jerzy Królikowski
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!