W łotewskim instytucie znajduje się EPN (EUREF Permanent Network) Operational Centre, czyli centrum operacyjne europejskiej sieci ponad 300 stacji referencyjnych GNSS. Stacje te w sposób ciągły śledzą i rejestrują obserwacje satelitów GNSS, następnie dane te są przetwarzane i udostępniane użytkownikom.
W trakcie miesięcznego pobytu dr inż. Kamil Maciuk pozna zasady funkcjonowania EPN Operational Centre i sposoby opracowywania danych. Głównym celem badawczym wyjazdu będą analizy produktów GNSS, a w szczególności poprawek zegarów satelitów. Problematyka badań skupiać się będzie na analizie trzech głównych zjawisk:
• badaniu skoków i nieciągłości danych w poprawkach zegarów satelitów i stacji referencyjnych GNSS,
• efektem starzenia się (aging) zegarów satelitów GNSS dla obiektów znajdujących się na orbicie dłużej od zakładanego okresu działania (obecnie zjawisko to dotyczy jedynie satelitów GPS i GLONASS),
• problemem tzw. day-boundary discontinuity (DBD), czyli nieciągłości danych związanych z tworzeniem nowego, dobowego pliku poprawki zegara.
Efektem prac będzie próba określenia wielkości analizowanych zjawisk w plikach poprawek zegarów oraz możliwości utworzenia dodatkowych poprawek uwzględniających ww. zjawiska dla każdego satelity, co może przyczynić się do zwiększenia jakości tego typu danych.
Dr inż. Kamil Maciuk jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Geodezji Zintegrowanej i Kartografii na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W 2014 r. uzyskał stopień doktora w dyscyplinie geodezja i kartografia, specjalność geodezja wyższa i satelitarna. Jego obecne zainteresowania koncentrują się na badaniach obserwacji GNSS, a w szczególności analizie stabilności zegarów satelitów i stacji referencyjnych.
Wysokość grantu otrzymanego z NCN w ramach konkursu MINIATURA 5 wynosi 11 457 zł.