Tegoroczna, już 30. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna odbywała się w dniach 14-18 grudnia we włoskiej Florencji. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest wystawa, na której prezentowane są opracowania kartograficzne z całego świata. Najlepsze z nich otrzymują nagrody i wyróżnienia.
W tym roku wśród laureatów znalazł się Atlas Geograficzny Białorusi dla niewidomych, który zwyciężył w kategorii „Inne produkty kartograficzne”. Atlas opracowała Nadzieja Avizhych w ramach swojej pracy magisterskiej napisanej pod opieką dr Izabeli Gołębiowskiej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Publikacja składa się z dwóch tomów. Pierwszy zawiera mapy przyrodnicze, a drugi – społeczno-ekonomiczne. Jest to pierwszy w ogóle atlas Białorusi dla osób niewidomych i słabowidzących. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku stanowi zatem pierwszą okazję do poznania swojej ojczyzny za pomocą map.
Warto podkreślić, że to już kolejne wyróżnienie dla tego opracowania. Związana z nim praca dyplomowa została nagrodzona w XI Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych z zakresu Kartografii, Geomatyki i Geoinformacji (III miejsce) oraz w XVI edycji konkursu na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi” (I miejsce).
Oprócz tego nasz kraj na Międzynarodowej Wystawie Kartograficznej reprezentowały następujące opracowania:
- Mapa topograficzna 1:10 000, arkusze „Nowy Targ” i „Przezmark”, wykonanie: ErgoGIS na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Mapa topograficzna 1:10 000, arkusz „Brzeźce”, wykonanie: OPGK Rzeszów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
- Mapa topograficzna 1:10 000, arkusz „Połaniec”, wykonanie: Geokart-International Rzeszów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
- Mapa turystyczna Bieszczadów w skali 1:60 000 wydawnictwa ExpressMap.
- Mapa turystyczna Brdy w skali 1:60 000 wydawnictwa Eko-Graf.
- Mapa fortyfikacji Półwyspu Helskiego w skali 1:15 000 i 1:20 000 wydawnictwa Casamata.
- Mapa turystyczna Bieszczadów w skali 1:50 000 wydawnictwa Eko-Graf.
- Atlas Map Państwowego Instytutu Geologicznego pod redakcją Stanisława Wołkowicza.
- Atlas Karkonoszy wydany przez Karkonoski Park Narodowy oraz jego czeski odpowiednik pod redakcją Waldemara Spallka.
- Atlas Wyszehradzki wydany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka pod redakcją Przemysława Śleszyńskiego i Konrada Czapiewskiego.
- Historyczny Geoportal Lublina opracowany przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.
- Internetowy Atlas Polski Niepodległej przygotowany przez Instytut Historii PAN oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
- Baza Danych Obiektów Topograficznych przygotowana przez GUGiK.
- Atlas geograficzny dla uczniów liceów i techników wydany przez wyd. Demart.
- Atlas historyczny – od starożytności do współczesności wydany przez wyd. Nowa Era.
- Atlas Biblijny wydany przez wyd. Bernardinum pod redakcją prof. Adama Linsenbartha.