Ponowna wyprawa na Śląsk stanowiła kontynuację geodezyjnego monitoringu deformacji powierzchni terenu, który rozpoczął się w listopadzie 2021 r. Celem kwietniowego wyjazdu było wykonanie pomiaru aktualnego sieci kontrolno-pomiarowej. Została ona założona do monitoringu deformacji powierzchni terenu w związku z prowadzonym tam podziemnym wydobyciem węgla kamiennego w kopalni „Marcel”. W wyjeździe brało udział 12 studentów II roku kierunku geodezja i kartografia oraz czterech opiekunów z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Zakres prac terenowych obejmował:
• wykonanie niwelacji geometrycznej sieci kontrolno-pomiarowej (18 km);
• wykonanie pomiarów GNSS/RTK punktów sieci (blisko 300 punktów);
• wykonanie trzech sesji pomiaru statycznego na wybranych sześciu punktach sieci;
• pomiar ciągu poligonowego dla punktów niedostępnych dla pomiaru RTK.
Tegoroczna kampania została wzbogacona o dowiązania do reperów państwowych znajdujących się w promieniu kilku kilometrów od miejsca pomiaru w celu określenia ich stałości. Należy mieć na uwadze fakt, że są to tereny, na których prowadzona jest działalność górnicza i stałość wysokości reperów państwowych nie jest gwarantowana. Ponadto w przypadku tej edycji wykonano trzy sesje pomiaru statycznego zamiast dwóch.
Około 15 punktów sieci kontrolno-pomiarowej uległa zniszczeniu na skutek prowadzonych zimą prac związanych z wymianą nawierzchni asfaltowej (ul. Krakusa), dlatego wykonano tam ponowną stabilizację i pomiar wyjściowy.
Zgromadzone dane rozszerzą pozyskany w listopadzie ubiegłego roku zbiór, który służyć będzie celom dydaktycznym w prowadzonych przez IGiG zajęciach z zakresu monitoringu deformacji powierzchni terenu. Dodatkowo umożliwią dalszą walidację map deformacji pochodzących ze zdalnych technik, jak lidar czy różnicowa satelitarna interferometria radarowa (DInSAR). Kampania pomiarowa z zakresu fotogrametrii przeprowadzona została tuż po kampanii terenowej, a monitoring DinSAR prowadzony jest tam stale z pozyskiwanych zobrazowań satelitarnych.
Geodezyjny monitoring obszaru Marklowic prowadzony jest w ramach projektu EPOS-PL+, którego jednym z konsorcjantów jest Instytut Geodezji i Geoinformatyki UPWr.
Kolejny pomiar na poligonie badawczym Marklowice zaplanowano na koniec września br. Przewidziano wzbogacenie zakresu pomiarów o skaning laserowy oraz pomiary fotogrametryczne niskiego pułapu (UAV). Tak jak dotychczas, przyszłe pomiary będą realizowane przez członków SKN Geodetów z WIKŚiG na UPWr.