Satelita został wystrzelony na orbitę okołoziemską 5 grudnia ubiegłego roku razem z urządzeniem GSAT0224 „Shriya”. Wyzwaniem przy włączaniu go do służby była trwająca wówczas pandemia koronawirusa. Operację wyróżniało także to, że po raz pierwszy prowadzona była z nowego centrum operacyjnego Galileo w Niemczech.
„Nikolina” i „Shriya” są pierwszymi satelitami Galileo z trzeciej transzy pierwszej generacji. Łącznie ma być ich 12, a później na orbitę ma trafiać generacja II. Jak informuje Agencja UE ds. Programów Kosmicznych (EUSPA), „Shriya” przechodzi obecnie ostatnie testy i już niebawem również powinna został włączona do służby.
Obecnie w konstelacji Galileo sygnały nawigacyjne nadają 22 satelity, zaś do ogłoszenia pełnej operacyjności systemu potrzeba 24. Kiedy to nastąpi? Wstępne plany EUSPA mówiły jeszcze o tym roku, ale inwazja Rosji na Ukrainę zapewne opóźni ten harmonogram. Wszystko dlatego, że w najbliższym starcie miała zostać wykorzystana rosyjska rakieta nośna Sojuz. Wobec trwającej wojny Europa zrezygnowała jednak z ich stosowania.