Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-17 | Teledetekcja, Firma

Podpisano umowę na wystrzelenie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye

Na IV kwartał 2023 r. przewidziano wyniesienie polskiego mikrosatelity teledetekcyjnego EagleEye na orbitę okołoziemską.


Ilustracja: Podpisano umowę na wystrzelenie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye

Za jego wystrzelenie odpowiedzialna będzie niemiecka firma Exolaunch, którą wybrano w zakończonym właśnie postępowaniu przetargowym. Spółka ta jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy – Falcon 9 – najprawdopodobniej nastąpi wyniesienie tego mikrosatelity.

Wartość oferty Exolaunch wyniosła 641 tys. euro netto. Jest to największy jednostkowy wydatek w ramach programu budowy satelity EagleEye. Kwota ta zostanie pokryta m.in. z zakończonej w czerwcu br. oferty publicznej polskiej spółki Creotech Instruments, która jest liderem konsorcjum budującego ten aparat.

O misji EagleEye

Satelita obserwacyjny EagleEye powstaje od 2020 roku w oparciu o rozwijaną przez Creotech uniwersalną platformę HyperSat. Aparat budowany jest w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Platforma uzbrojona zostanie w teleskop optyczny, który pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań wielospektralnych Ziemi w rozdzielczości 1 metra. Podsystemy komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaś teleskop opracowywany jest przez spółkę Scanway. Projekt prowadzony jest zgodnie z wymaganiami jakościowymi opracowanymi przez NASA wdrożonymi przez Europejską Agencję Kosmiczną i według norm European Cooperation for Space Standarization.

– Na naszej autorskiej platformie HyperSat przygotowywane są aktualnie dwie misje. Pierwszą z nich będzie EagleEye. Jestem dumny, że jesteśmy liderem tego pionierskiego przedsięwzięcia. Nasi specjaliści robią wszystko, aby wyniesienie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską było możliwe już w IV kwartale 2023 r. To będzie niezwykle ważny moment zarówno dla nas i naszych partnerów, jak i dla całej społeczności śledzącej wydarzenia z sektora NewSpace – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Croetech Instruments. – Za nami kolejny ważny krok. Właśnie wyłoniliśmy w ramach postępowania przetargowego naszego partnera, który będzie odpowiedzialny za obsługę procesu wyniesienia satelity. Najlepszą firmą okazała się niemiecka Exolaunch GmbH. Drugim partnerem projektu będzie najprawdopodobniej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Exolaunch, firma Space Exploration Technologies Corporation, znana również szerzej pod nazwą SpaceX. Firma dysponuje rakietami klasy Falcon 9 i taka zostanie użyta do umieszczenia satelity EagleEye na orbicie okołoziemskiej – dodaje Grzegorz Brona.

Źródło: Creotech, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2