Za jego wystrzelenie odpowiedzialna będzie niemiecka firma Exolaunch, którą wybrano w zakończonym właśnie postępowaniu przetargowym. Spółka ta jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy – Falcon 9 – najprawdopodobniej nastąpi wyniesienie tego mikrosatelity.
Wartość oferty Exolaunch wyniosła 641 tys. euro netto. Jest to największy jednostkowy wydatek w ramach programu budowy satelity EagleEye. Kwota ta zostanie pokryta m.in. z zakończonej w czerwcu br. oferty publicznej polskiej spółki Creotech Instruments, która jest liderem konsorcjum budującego ten aparat.
O misji EagleEye
Satelita obserwacyjny EagleEye powstaje od 2020 roku w oparciu o rozwijaną przez Creotech uniwersalną platformę HyperSat. Aparat budowany jest w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Platforma uzbrojona zostanie w teleskop optyczny, który pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań wielospektralnych Ziemi w rozdzielczości 1 metra. Podsystemy komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaś teleskop opracowywany jest przez spółkę Scanway. Projekt prowadzony jest zgodnie z wymaganiami jakościowymi opracowanymi przez NASA wdrożonymi przez Europejską Agencję Kosmiczną i według norm European Cooperation for Space Standarization.
– Na naszej autorskiej platformie HyperSat przygotowywane są aktualnie dwie misje. Pierwszą z nich będzie EagleEye. Jestem dumny, że jesteśmy liderem tego pionierskiego przedsięwzięcia. Nasi specjaliści robią wszystko, aby wyniesienie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską było możliwe już w IV kwartale 2023 r. To będzie niezwykle ważny moment zarówno dla nas i naszych partnerów, jak i dla całej społeczności śledzącej wydarzenia z sektora NewSpace – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Croetech Instruments. – Za nami kolejny ważny krok. Właśnie wyłoniliśmy w ramach postępowania przetargowego naszego partnera, który będzie odpowiedzialny za obsługę procesu wyniesienia satelity. Najlepszą firmą okazała się niemiecka Exolaunch GmbH. Drugim partnerem projektu będzie najprawdopodobniej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Exolaunch, firma Space Exploration Technologies Corporation, znana również szerzej pod nazwą SpaceX. Firma dysponuje rakietami klasy Falcon 9 i taka zostanie użyta do umieszczenia satelity EagleEye na orbicie okołoziemskiej – dodaje Grzegorz Brona.