Przypomnijmy, że podstawową zawartość mBDL stanowią leśne mapy tematyczne Banku Danych o Lasach, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik wyświetli predefiniowane podkłady rastrowe, np. mapę topograficzną lub ortofotomapę lotniczą/satelitarną, a także mapy z zewnętrznych serwisów WMS. Można ją pobrać za darmo. Działa ona również w trybie offline, co ważne, gdy w lesie nasze urządzenie straci zasięg, trzeba jednak wcześniej pobrać odpowiednie dane.
mBDL wyposażona jest dodatkowo w wiele przydatnych w terenie funkcjonalności, takich jak: pomiar powierzchni i odległości, zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, wysłać w świat w dowolny sposób lub zaimportować na innym urządzeniu, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL. W mBDL można wyszukać wydzielenia leśne na podstawie tzw. adresu leśnego, działki ewidencyjnej lub punkt za pomocą jego współrzędnych. Aplikacja została wykonana i jest rozwijana przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej na zlecenie Lasów Państwowych.
Krótkie – w większości niespełna minutowe – filmy instruktażowe mają ułatwić zapoznanie się z funkcjami mBDL, takimi jak: pobieranie danych do pracy w trybie offline, wyszukiwanie działek ewidencyjnych, wyszukiwanie punktów adresowych, wyszukiwanie wydzieleń leśnych, wyszukiwanie według współrzędnych, pokaż moją lokalizację, zapisz punkt z moją lokalizacją, udostępnij moją lokalizację, rejestracja trasy oraz narzędzia na mapie. Filmy dostępne są
w serwisie internetowym YouTube.