Jak informuje stołeczny ratusz, w bazie wyszukiwarki znajduje się już ponad 230 tys. grobów oraz prawie 500 tys. osób pochowanych. Wyszukiwarka obejmuje pięć warszawskich cmentarzy: Stare Powązki, Ewangelicko-Augsburski, Komunalny Północny, Wojskowy oraz Cmentarz Prawosławny na Woli, którego inwentaryzacja rozpoczęła się w tym roku.
Mapa stołecznych cmentarzy zawiera wyszukiwarkę, której zadaniem jest wskazanie dokładnej lokalizacji nagrobka. Na cmentarzach zabytkowych dodatkowo można znaleźć szczegółowe informacje o poszczególnych miejscach pochówku, tj. zdjęcia nagrobka, informacje o materiale, z jakiego został wykonany, oraz inskrypcje i bibliografię, jeśli przy opracowywaniu informacji korzystano z publikacji.
Jak znaleźć interesujące nas informacje? W okienku po prawej stronie ekranu wchodzimy w zakładkę wyszukiwarka, zaznaczamy interesujący nas cmentarz, a następnie wpisujemy dane osoby, której miejsca pochówku poszukujemy, tj. nazwisko, imię, datę śmierci. Po wyświetleniu listy wyników należy wybrać dane odpowiadające szukanej osobie. Spowoduje to powiększenie mapy cmentarza do miejsca, gdzie znajduje się szukany nagrobek, symbolizujący go prostokąt zostanie podświetlony na niebiesko, a z boku wyświetli się okienko z ogólnymi lub bardziej szczegółowymi informacjami.
Warto przypomnieć, że projekt inwentaryzacji cmentarzy zabytkowych powstał z inicjatywy Urzędu m.st. Warszawy i realizowany jest przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków we współpracy z Biurem Cyfryzacji Miasta, Miejskim Centrum Sieci i Danych oraz Biurem Geodezji i Katastru. Obecnie partnerem projektu jest Archidiecezja Warszawska – Warszawska Kuria Metropolitalna – zatrudniająca osoby wykonujące prace inwentaryzacyjne na Starych Powązkach.
Ponadto w prace inwentaryzacyjne zaangażowane są: Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. J. Waldorffa, Zarząd Cmentarza Stare Powązki, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy, oraz Gimnazjum nr 47 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, którego uczniowie, w ramach szkolnego projektu „Kotwice pamięci”, prowadzą (pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków) prace inwentaryzacyjne na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Wcześniej w projekt zaangażowany był także Urząd Pracy – Dział Obsługi Osób Niepełnosprawnych i Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie – Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych, które pomogły w zaktywizowaniu do prac inwentaryzacyjnych osób niepełnosprawnych.
Trzeba zaznaczyć, że inwentaryzacja jest w trakcie realizacji w związku z tym prezentowana usługa nie obejmuje całości obszarów cmentarzy. W miarę opracowywania kolejnych kwater/alej mapa będzie aktualizowana, a obszary wyszukiwania zostaną poszerzone.