Jest to ekspozycja pochodzących z kolekcji Cezarego Rembowskiego, Biblioteki UŁ, Łódzkiego Ośrodka Geodezji oraz Archiwum Państwowego w Łodzi: oryginałów, reprintów oraz wydruków map, planów, atlasów, zdjęć lotniczych, monografiii i innych publikacji, które dotyczą historii Łodzi.
Dokumenty pokazują położenie Łodzi i okolic od drugiej połowy XVI wieku po czasy współczesne. „Atlas Historyczny Polski” dla woj. łęczyckiego, sieradzkiego z XVI w pokazuje małe miasteczko Łodzia (tak brzmiała nazwa), które wraz z częścią sąsiednich wsi stanowiło własność biskupstwa włocławskiego, w obrębie powiatu brzezińskiego oraz województwa łęczyckiego. Mapa Pertheesa pokazuje położenie Łodzi w 1793 r.
Na wystawie zaprezentowano dokumenty związane z rodzeniem się terytorium Łodzi, takie jak: przywilej monarszy z 1423 r. o nadaniu praw miejskich, dokument z 1387 r. o erygowaniu pierwszej parafii, dokument z 1820 r. o włączenie Łodzi do miast fabrycznych, a także historyczne „pieczęcie miast Łodzi” i „herby i godła miasta Łodzi”.
Współorganizatorami wystawy są Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkie Towarzystwo Naukowe oraz Archiwum Państwowe w Łodzi. Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Wojewody Łódzkiego.