Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-07-07 | Mapy

GUGiK prezentuje cyfrową mapę administracyjną 2023

Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach prac własnych przygotował kartograficzne opracowanie tematyczne w postaci cyfrowej mapy administracyjnej Polski (1:500 000) – wydanie z 2023 r. Mapa została przygotowana m.in. na podstawie Państwowego Rejestru Granic, Bazy Danych Obiektów Ogólnogeograficznych oraz Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k.


Ilustracja: GUGiK prezentuje cyfrową mapę administracyjną 2023

Rozmiar mapy to 133 x 142 cm (ramka zewnętrzna mapy). Zastosowano układ współrzędnych płaskich prostokątnych „PL-1992” bazujący na odwzorowaniu Gaussa-Krugera z południkiem osiowym 19° długości geograficznej wschodniej. Siatkę kartograficzną tworzą południki i równoleżniki poprowadzone co 30′. Dla obszarów aglomeracji warszawskiej i konurbacji śląskiej stworzone zostały dodatkowe mapy boczne w większej skali (1:300 000). Tam siatka kartograficzna została zagęszczona do 15′.

Poziom szczegółowości danych źródłowych wymusił określenie i zastosowanie kryteriów wyboru i odpowiedniej generalizacji. Przykładowo sieć dróg tworzą autostrady, drogi krajowe oraz drogi wojewódzkie (zarówno te istniejące, jak i te w budowie). Spośród zbiorników wodnych przedstawione zostały te o powierzchni większej niż 2 km kw, a z wód płynących – rzeki główne i ich dopływy oraz inne o długości większej niż 5 km. Na mapę naniesione zostały również kanały będące przedłużeniem naturalnych dróg wodnych.
Uwzględnione zostały również:
• cywilne porty lotnicze transportu pasażerskiego,
• porty morskie – handlowe i pasażerskie,
• promy rzeczne pasażerskie i samochodowe stanowiące połączenia dróg wodnych i lądowych.
Wybór miast i miejscowości został dokonany m.in. w oparciu o pełnioną funkcję administracyjną oraz liczbę mieszkańców.

Opracowanie zostało przygotowane w oprogramowaniu QGIS (przy wsparciu FME Desktop firmy Safe Software i ArcGIS firmy Esri).
Mapę w pełnej rozdzielczości w formacie GeoTiff można kupić, składając stosowny wniosek. Wyłącznie do celów poglądowych można pobrać miniaturę mapy, czyli plik o zmniejszonej rozdzielczości.
Przypomnijmy, że analogiczne opracowanie wykonano też w sierpniu ubiegłego roku.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2