Jednocześnie zaznaczył, że zakłócenia te dotychczas nie sparaliżowały udostępniania usługi precyzyjnego pozycjonowania systemu ASG-EUPOS. Mogą jednak mieć wpływ zarówno na dokładność wykonywanych pomiarów, jak i na możliwość pracy odbiornika w trybie precyzyjnym.
Dalej GUGiK podał, że w ostatnim czasie zanotowano incydenty związane ze śledzeniem sygnałów satelitarnych na stacji referencyjnej w Zamościu. Zakłócenia te dotyczyły przede wszystkim systemów GPS oraz Galileo i powodowały znaczący spadek liczby śledzonych satelitów tych systemów.
„Mając na uwadze powyższe oraz wysoką aktywność promieniowania słonecznego, prosimy wszystkich użytkowników korzystających z wyznaczania pozycji za pomocą satelitarnych systemów nawigacyjnych o zwiększenie czujności i dodatkową kontrolę otrzymanych wyników np. poprzez pomiar na punktach o znanych współrzędnych” – zaapelował urząd.
Przypomnijmy, że o zakłócaniu sygnału GPS pisaliśmy już na Geoforum.pl w grudniu i w połowie stycznia. Jednak i później nad Polską rejestrowane były anomalie. Wizualizacja zakłóceń dostępna jest w serwisie GPSJAM.
Ponadto kilka dni temu pisaliśmy o odpowiedzi ministra Tomasza Siemoniaka na interpelację poselską dot. zakłóceń systemu GPS.