Obowiązek publikacji danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków.
Poprawność tych usług Waldemar Izdebski po raz pierwszy zweryfikował w sierpniu 2022 r. Wykorzystał w tym celu walidator opracowany przez firmę Geo-System, który każdemu z powiatów przyznał od 0 do 10 punktów. Średnia dla całego kraju wyniosła wówczas 4,53 pkt.
Najnowsza (z 31 marca) średnia ocena z walidacji usług WFS dotyczących EGiB to 7,97 pkt. W porównaniu z poprzednim badaniem z 29 lutego nastąpiła poprawa o 0,03 pkt.
Jak zauważa Waldemar Izdebski, wzrost średniej byłby jeszcze większy, gdyby „nie destrukcyjne działania pani GGK, które obniżyły oceny usług GUGiK z 10,0 na 7,00”.
Ponadto w dniu wykonania walidacji średnia ocena została zaniżona przez niedziałanie usług WFS w powiatach oławskim i suwalskim oraz w mieście Wolbrom. Dziś (4 kwietnia) usługi w Wolbromiu i powiecie suwalskim już funkcjonują, o czym można się przekonać, wchodząc na stronę monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl.
Szczególnie długo – bo od 24 stycznia br. – nie działała usługa WFS powiatu suwalskiego. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na Geoforum.pl. O jej ponownym uruchomieniu poinformował wczoraj (3 kwietnia) Waldemar Izdebski we wpisie na X.
Poniższa mapa przedstawia średnią ocenę powiatowych usług WFS w poszczególnych województwach.
