Choć pytania z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w 2023 r. zgodnie z nowymi przepisami nie zostały opublikowane w BIP-ie GUGiK w styczniu br., to nie przestały one być informacją publiczną. W związku z tym wystąpiliśmy do urzędu o ich udostępnienie.
W odpowiedzi otrzymaliśmy decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej. GUGiK stwierdził w niej, że każdy obywatel ma prawo do uzyskania informacji publicznej, lecz nie jest to prawo bezwarunkowe. Dalej przedstawia obszerne wyjaśnienia, dlaczego pytania egzaminacyjne nie powinny być jawne. Zdaniem GUGiK ich upublicznienie m.in. „nie pozwalałoby na wiarygodne zweryfikowanie posiadanej (…) wiedzy, a egzamin miałby charakter wyłącznie fikcyjny”.
Nie zgodziwszy się z wyjaśnieniami GUGiK-u, wystąpiliśmy o ponowne rozpatrzenie sprawy. Po kilku tygodniach, 4 kwietnia, otrzymaliśmy pocztą tradycyjną decyzję o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.
W uzasadnieniu GUGiK w dużej mierze powtórzył wcześniej użytą argumentację. Dodatkowo zaznaczył, że „wydając decyzję odmawiającą udostępnienia informacji publicznej, kierował się przede wszystkim ochroną ważnego interesu gospodarczego państwa”.
Ponadto urząd odniósł się zmiany rozporządzenia ws. uprawnień w zakresie § 16, podając, że zmiana ta została „wprowadzona po dogłębnej analizie wpływu publikacji pytań na poziom wiedzy osób ubiegających się o nabycie uprawnień zawodowych”. „Poziom ten” – podkreślił GUGiK – „niestety uległ obniżeniu, ponieważ często ograniczano się do przygotowania odpowiedzi na konkretne pytania”.
Redakcja zwróciła się do GUGiK z wnioskiem o udostępnienie stosownych dokumentów stanowiących jakikolwiek ślad wykonania wspomnianej wyżej analizy. Mamy nadzieję, że inaczej niż w niektórych ministerstwach, utrwalono je na nośniku.
Więcej sprawie pytań egzaminacyjnych na uprawnienia można przeczytać w artykule podsumowującym TUTAJ.