Zgodnie z rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków powiaty są zobligowane do udostępniania zestandaryzowanych usług przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) danych EGiB. Od 6 maja 2022 r. z tego obowiązku wywiązują się już wszystkie samorządy, a adresy usług są dostępne w ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych prowadzonej przez GGK.
Usługi WFS stanowią przedmiot analiz Waldemara Izdebskiego już od prawie dwóch lat (o wynikach najnowszego badania pisaliśmy TUTAJ). Teraz natomiast postanowił się przyjrzeć usługom WMS.
Zaproponowana metodyka oceny bazuje na warstwach „Działki” i „Budynki”, deklarowanych atrybutach zwracanych w funkcji GetFeatureInfo oraz fakcie zwracania wartości tych atrybutów.
Działająca usługa na starcie dostaje 1 pkt. Kolejne 6 pkt otrzymuje za warstwę „Działki” wraz ze stosownymi atrybutami w GetFeatureInfo, a 3 pkt – za warstwę „Budynki”. W sumie daje to 10 pkt.
W wyniku pierwszej oceny powiatowych usług WMS otrzymano dosyć wysoką średnią wynoszącą 8,61 pkt. Najgorzej wypadło 16 powiatów, które uzyskały 3 pkt:

Jak zapowiedział Waldemar Izdebski we wpisie na X (dawniej Twitter), kolejne oceny będą wykonywane systematycznie.