Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-09-19 | Teledetekcja

Racibórz Dolny widziany z kosmosu

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód 15 września br. około godz. 4.20. Przez następne dni przechwycił część fali wezbraniowej, wymiernie ją ścinając.


Ilustracja: Racibórz Dolny widziany z kosmosu <br />
Zbiornik Racibórz Dolny 3 i 18 września (fot. EO Browser, Sentinel Hub, Copernicus)
Zbiornik Racibórz Dolny 3 i 18 września (fot. EO Browser, Sentinel Hub, Copernicus)

Racibórz Dolny stał się więc kluczowym elementem ochrony przeciwpowodziowej dla trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zbiornik został oddany do użytku w 2020 r. po 7 latach budowy. Jego pojemność wynosi 185 mln m3, a długość zapór zbiornika – ponad 20 km. Koszt inwestycji sięgnął około 2 mld zł.

18 września na godz. 6.00 stan wypełnienia Raciborza Dolnego wyniósł 137,88 mln m3, czyli około 74,5% jego pojemności.
Zmianę wypełnienia zbiornika doskonale pokazują zobrazowania satelitarne. Poniżej prezentujemy materiały pozyskane przez satelitę Sentinel-2 misji Copernicus. Są to kompozycje w barwach fałszywych, na których roślinność widoczna jest w odcieniach zieleni, obszary zurbanizowane – bieli i szarości, a wody – niebieskiego i czerni.
Pierwsze zobrazowanie zostało pozyskane 3 września, a drugie – 18 września. Obie kompozycje zostały pobrane poprzez aplikację EO Browser (Sentinel Hub, Copernicus).



DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2