Taką zmianę ma przynieść ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, której projekt został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przypomnijmy, że zgodnie z obecnym brzmieniem Pgik – wprowadzonym ubiegłoroczną nowelizacją – termin na dostosowanie mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów prawa upływa 31 grudnia 2024 r.
Po tym terminie organy SGiK, które nie przekształcą mapy zasadniczej do postaci cyfrowej i nie utworzą baz danych, o których mowa w art. 4 Pgik, nie będą miały podstawy prawnej do prowadzenia mapy zasadniczej. „Brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej, stanowiącej podstawę planowania i projektowania dużej części obiektów budowlanych, będzie miało natomiast negatywny wpływ na cały proces inwestycyjno-budowlany i jego uczestników” – podkreślają twórcy nowelizacji.
Dalej powołują się na dane pozyskane przez GGK od WINGiK-ów na dzień 12 czerwca 2024 r. Wynika z nich, że w pełni bazy danych zostały utworzone w zaledwie 232 powiatach. Podano również, że termin 31 grudnia 2027 r., jako realny, został zaproponowany przez GGK. Do tego czasu utworzenie baz danych (w pełni) zadeklarowało 361 starostów; dla pozostałych 19 przewiduje się „działania wspierające i motywujące”.
Zaprezentowany projekt zakłada także nowelizację ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw w zakresie „wyeliminowania zdublowanego przepisu o wejściu w życie obowiązku sporządzania zwiększonego zakresu danych przestrzennych dla planów miejscowych” oraz przesunięcia „terminu wprowadzenia zmian w zakresie rozszerzania zakresu danych dla planów miejscowych”.
Najprawdopodobniej chodzi o zmianę polegającą na przesunięciu terminu z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r., którą miała wprowadzić procedowana od przeszło pół roku ustawa o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw, o której pisaliśmy ostatnio TUTAJ.
Za opracowanie projektu odpowiada minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.
Na koniec dodajmy, że równocześnie toczą się prace nad inną nowelizacją Pgik, której szczegóły poznaliśmy w maju br.