W latach 1975–1998 w Bielsku-Białej miały siedzibę władze województwa bielskiego. Po reformie administracyjnej obszar ten został podzielony między dwa sąsiednie województwa – śląskie i małopolskie. W swoim wystąpieniu Małgorzata Pępek z Koalicji Obywatelskiej zwraca uwagę, że obecnie wśród części mieszkańców miasta znów panuje dążenie do utworzenia odrębnego województwa. Pomysł ten znalazł też zwolenników wśród radnych miasta Bielska-Białej, którzy jednogłośnie poparli apel w tej sprawie.
Wśród argumentów przemawiających za utworzeniem województwa posłanka wskazuje m.in., że Bielsko-Biała jest największym w kraju ośrodkiem pozbawionym statusu wojewódzkiego, a także przewyższa wielkościowo mniejsze miasta wojewódzkie. Podkreśla także odmienną specyfikę społeczno-gospodarczą i przyrodniczą górskiego regionu Bielska-Białej od reszty woj. śląskiego oraz trudności, jakie powoduje przecięcie regionu granicą województw.
„Ponadto uzyskanie przez miasto Bielsko-Biała statusu miasta wojewódzkiego mogłoby umożliwić pozyskanie dodatkowych środków finansowych, co z kolei stymulowałoby rozwój miasta, jak i całego regionu Podbeskidzia, co mogłoby doprowadzić do realizowania nowych inwestycji, programów społecznych, powstania nowych miejsc pracy, a także zwiększyłoby prestiż miasta jako siedziby wojewody i sejmiku województwa” – dodaje Małgorzata Pępek.
W związku z tym posłanka zapytała ministra spraw wewnętrznych i administracji czy planowana jest reforma administracyjna, w efekcie której powstałoby województwo podbeskidzkie. W odpowiedzi sekretarz stanu Tomasz Szymański wskazał, że obecnie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie są podejmowane ani planowane działania w tym zakresie.