Choć pytania z egzaminów pisemnych przeprowadzonych w 2023 r.
zgodnie z nowymi przepisami nie zostały opublikowane w BIP-ie GUGiK w styczniu br., to nie przestały one być informacją publiczną. W związku z tym redakcja Geoforum.pl wystąpiła do urzędu o ich udostępnienie.
W odpowiedzi otrzymaliśmy
decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej. GUGiK stwierdził w niej m.in., że ich upublicznienie „
nie pozwalałoby na wiarygodne zweryfikowanie posiadanej (…) wiedzy, a egzamin miałby charakter wyłącznie fikcyjny”.
Nie zgodziwszy się z tymi wyjaśnieniami, wystąpiliśmy o ponowne rozpatrzenie sprawy. W efekcie otrzymaliśmy
decyzję o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji. W jej uzasadnieniu GUGiK w dużej mierze powtórzył wcześniej użytą argumentację. Dodatkowo zaznaczył, że
„wydając decyzję odmawiającą udostępnienia informacji publicznej, kierował się przede wszystkim ochroną ważnego interesu gospodarczego państwa”.
W następnym kroku zdecydowaliśmy się zatem na złożenie skargi na decyzję GGK do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Po rozpoznaniu sprawy na rozprawie 10 października br. WSA stwierdził nieważność zaskarżonych decyzji. Niestety – rażące naruszenie prawa uniemożliwiło dokonanie ich oceny merytorycznej, a tym samym odniesienie się do zarzutów skargi.
„Przedwczesna jest bowiem w tej sytuacji ocena, czy prawidłowo organ odmówił udostępnienia informacji publicznej z powodów wskazanych w zaskarżonej decyzji” – podkreślił WSA w
uzasadnieniu.
Wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji GGK spowodował brak podpisu własnoręcznego lub elektronicznego na wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Jak bowiem stwierdził sąd,
„ustalenie, że istnieje podstawa do odmowy udostępnienia informacji publicznej (…) skutkuje (…) koniecznością wezwania wnioskodawcy do uzupełnienia braków formalnych wniosku, jeżeli nie spełnia on wymagań ustalonych w przepisach prawa dla podania”. GUGiK natomiast nie wystosował do nas takiego wezwania.
Na koniec WSA zauważył jeszcze, że rozpoznając ponownie nasz wniosek
„o udostępnienie informacji publicznej (zawarty w wiadomości e-mail z dnia 19 lutego 2024 r.), w przypadku, gdy organ ponownie zmierzać będzie do wydania decyzji o odmowie jej udostępnienia, w pierwszej kolejności jego obowiązkiem będzie wezwanie skarżącego do usunięcia braku formalnego wniosku o udostępnienie informacji publicznej (…) poprzez jego podpisanie”.
Będziemy informować o dalszym przebiegu sprawy.
Przypomnijmy, że powyższy wyrok jest trzecim w ostatnich dniach opisywanym na Geoforum.pl, dotyczącym udostępniania informacji publicznej przez GGK. Dwa poprzednie przedstawiliśmy TUTAJ i TUTAJ.