Laboratorium Napędów Odrzutowych (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadenie to jedno z centrów badawczych Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (National Aeronautics and Space Administration). Kalifornijski ośrodek oferuje programy stażowe dla studentów i doktorantów z różnych środowisk naukowych, w ramach których poszerzają oni swoją wiedzę na temat Ziemi, Układu Słonecznego i nie tylko. Jednym z nich jest JPL Visiting Student Research Program (JVSRP), który oferuje możliwość współpracy z naukowcami JPL nad projektami badawczymi wspierającymi misje NASA, jednocześnie zapewniając rozwój w kierunkach badań oraz udział w atrakcjach edukacyjnych, takich jak wykłady i doradztwo zawodowe.
W listopadzie i grudniu br. w JVSRP wziął udział mgr inż. Jan Mikocki z WILiG WAT. W trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych doktorant skoncentrował się na monitorowaniu zasobów wód kontynentalnych (Terrestrial Water Storage) w dorzeczu Sekwany we Francji, co jest szczególnie istotnym zagadnieniem z punktu widzenia gwałtownych zmian hydrometeorologicznych, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Europie.
Jan Mikocki wykorzystał w tym celu inwersję przemieszczeń skorupy ziemskiej rejestrowanych przez stacje permanentne globalnego systemu pozycjonowania GPS (Global Positioning System); mentorem w trakcie badań był dr Donald Argus, prekursor tej metody. Doktorant udowodnił, że zastosowanie techniki GPS znacząco poprawia rozdzielczość przestrzenną wynikowych zmian TWS w porównaniu do zmian określonych na podstawie obserwacji ziemskiego pola grawitacyjnego, dostarczanych przez satelitarną misję grawimetryczną GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) oraz jej misję kontynuacyjną GRACE Follow-On. Wykazał również, iż technika GPS umożliwia wiarygodną reprezentację skutków europejskich susz, które miały miejsce w latach 2016–2017 oraz 2018–2021.
Podsumowaniem zrealizowanego projektu w ramach stażu była prezentacja ustna przed pracownikami JPL pt. „Estimating Water Change in Europe using GPS Elastic Displacements and GRACE Gravity”. Staż został sfinansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki pn. „Nowe podejście do przestrzennego uzupełniania nieregularnych pól przemieszczeń GPS w celu uzyskania wysokorozdzielczych zmian całkowitej zawartości wody w kontynentach”, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Anna Kłos.