Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-01-15 | Geodezja, Edukacja

Projekt Ptolemais, czyli doktorant WGiK PW na misji w Libii

W dniach 6–15 grudnia 2024 r. doktorant z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej Paweł Czernic brał udział w misji badawczej na stanowisku Ptolemais na terenie Libii. To jedno z największych i najlepiej zachowanych miast starożytności. Projekt obejmuje prace terenowe, w tym badania geofizyczne, mapowanie terenu oraz prace wykopaliskowe.


Ilustracja: Projekt Ptolemais, czyli doktorant WGiK PW na misji w Libii <br />
Paweł Czernic podczas misji w Ptolemais (fot. Szymon Lenarczyk)
Paweł Czernic podczas misji w Ptolemais (fot. Szymon Lenarczyk)
Ilustracja: Projekt Ptolemais, czyli doktorant WGiK PW na misji w Libii <br />
Fotogrametryczny model 3D głowy rzeźby
Fotogrametryczny model 3D głowy rzeźby

Polska Misja Archeologiczna w Ptolemais prowadzi badania archeologiczne w tym miejscu od 2001 r. Grudniowa misja była wznowieniem prac badawczych po 14 latach przerwy. Wcześniejsze wykopaliska zostały przerwane ze względu na wydarzenia, jakie miały miejsce na tych terenach – Arabską Wiosnę Ludów i obalenie Muammara Kaddafiego.

Cały projekt odbywa się pod egidą Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracami zespołu kieruje dr Piotr Jaworski. Reprezentant Politechniki Warszawskiej Paweł Czernic uczestniczy z kolei w podprojekcie Akropol, którego kierownikiem jest dr Szymon Lenarczyk. Naukowcy z PW już we wcześniejszych misjach wspierali zespół z UW – szczególnie w zakresie fotogrametrii. W grudniowej misji wzięło udział 5 badaczy z Polski.

– Było to rozpoczęcie projektu Akropol zaplanowanego na kilka sezonów, obejmującego głównie nieinwazyjne badania geofizyczne i mapowanie terenu. Udało nam się zrobić wszystko, co zaplanowaliśmy, a nawet więcej. Planowane są też dalsze prace w kolejnych sezonach, zwłaszcza skupione na niezbadanym wcześniej obszarze akropolu miasta – mówi Paweł Czernic.

W ramach grudniowej misji wykonano m.in. survey archeologiczny, czyli przejście przez badany teren i zmapowanie istotnych zabytków ruchomych. Paweł Czernic zapewniał przy tym zadaniu wsparcie z zakresu mobilnych aplikacji GIS. Zespół wykonał także produkty fotogrametryczne z UAV, m.in. ortofotomapy i numeryczne modele terenu, a także analizy geoprzestrzenne na pozyskanych danych w celu odnalezienia niewidocznych na pierwszy rzut oka struktur antropogenicznych. Dodatkowo ponad plan udało się opracować ortofotomapę (piksel terenowy 10 cm) całego stanowiska o powierzchni 6 km kw.

Stworzono także fotogrametryczne modele 3D dwóch znalezionych w poprzednich sezonach zabytków.
– Jeden z nich to głowa rzeźby, archeolodzy podejrzewają, że może to być rzeźba Apolla lub Dionizosa. Model powstał w celu przeprowadzenia dalszych badań w Polsce. Wywiezienie oryginału czy nawet wykonanej na miejscu kopii nie wchodzi bowiem w grę ze względu na problemy na granicy – wyjaśnia Paweł Czernic.

Naukowcy planują kontynuowanie misji badawczej i prac na stanowisku w Ptolemais. Realizacja planów badawczych uzależniona jest jednak od sytuacji geopolitycznej w regionie.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2