„Założone w latach 30. XVII wieku szwedzkie obwarowania Szczecina na kolejne 250 lat zdecydowały o ograniczeniu rozwoju przestrzennego miasta. Życie społeczne, gospodarcze i kulturalne zostało zdominowane przez garnizon oraz przepisy wojskowe, które z kolei wpłynęły na sytuację szczecińskiego mieszczaństwa. Wojny brandenbursko-szwedzkie, a następnie przejęcie miasta przez Prusy i włączenie w system twierdz ekspansywnej monarchii, wpłynęły na substancję miejską, niszcząc ją, przebudowując i zmieniając na przestrzeni stuleci” – czytamy na stronie organizatora wydarzenia.
Te przemiany zostały uwiecznione na planach miasta i kartograficznych dokumentach oblężeń brandenburskich z XVII wieku. Najcenniejsze z tych materiałów zostaną przedstawione podczas wykładu przez prof. Skryckiego – eksperta w dziedzinie nowożytnej kartografii oraz przewodniczącego Zespołu Historii Kartografii PAN.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wtorkowe spotkanie stanowi kolejną odsłonę cyklu wykładów „Pomerania incognita” mających na celu popularyzację historii Pomorza od pradziejów po XX wiek.