Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-02 | Prawo, Kataster

Czym Portal DOM będzie się różnić od RCN?

Nie milkną dyskusje wokół Portalu Danych o Obrocie Mieszkań (DOM), w którym miałyby być gromadzone bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym, oraz istniejącego już Rejestru Cen Nieruchomości (RCN).


Ilustracja: Czym Portal DOM będzie się różnić od RCN?

Plany uruchomienia Portalu DOM znajdują się w przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i opublikowanym we wrześniu ub.r. projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw.

Swoje uwagi do tego projektu w toku konsultacji publicznych zgłosiła m.in. Fundacja Habitat for Humanity Poland. Zwróciła ona uwagę, że projekt zdaje się nie odnosić do istniejącego Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostów.

Dzisiaj (2 kwietnia) stanowisko to przypomniał portal Wyborcza.biz w artykule „Dane o cenach nieruchomości dostępne na wyciągnięcie ręki? »Wystarczy jedna decyzja«”. Ponadto w tekście tym znalazła się m.in. opinia dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego, który opowiada się za uwolnieniem danych z RCN.

Wróćmy natomiast do stanowiska Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jej zdaniem RCN stanowi kluczowe źródło danych dla statystyk rynku nieruchomości oraz dla wycen sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych. Z kolei tworzenie alternatywnego źródła informacji o cenach nieruchomości, obok RCN, może wprowadzać w błąd uczestników rynku.

W odpowiedzi na tę uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśliło, że jedną z przyczyn zainicjowania prac nad Portalem DOM jest potrzeba stworzenia aktualnego i wiarygodnego źródła informacji o średnich cenach transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych. „Portal DOM i RCN spełniają zatem odmienne cele” – wyjaśnia resort.
„RCN może stanowić dobre źródło danych o liczbie, kwocie i rodzajach transakcji dokonywanych na rynku nieruchomości, ale – ze względu na opóźnienia w jego uzupełnianiu przez starostwa – tylko w aspekcie historycznym. W związku z tym ma ograniczoną przydatność dla nabywców poszukujących mieszkania w danych realiach rynkowych” – uściśliło MRiT.

Z wszystkimi uwagami zgłoszonymi do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego… oraz komentarzami resortu rozwoju można zapoznać się na stronach RCL.
Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2025 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2