Spółka umacnia swoją pozycję jako największy podmiot w polskim sektorze kosmicznym i operator największej polskiej publicznej chmury obliczeniowej. W 2024 roku CloudFerro pozyskało nowego inwestora – fundusz Innova Capital, który objął 30% udziałów w spółce.
– Z końcem 2024 zamknęliśmy kolejny rok dynamicznego rozwoju. Bardzo dobry wynik finansowy to efekt naszej specjalizacji w obszarze świadczenia usług chmury obliczeniowej dla sektora kosmicznego i innych pokrewnych rynków, oraz konsekwentnych inwestycji w technologię i zespół – powiedział Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro. – Już teraz jesteśmy jednym z kluczowych podmiotów wspierających cyfrową suwerenność Europy, szczególnie tam, gdzie dane satelitarne, analiza i przetwarzanie w chmurze obliczeniowej nabierają strategicznego znaczenia. Wchodzimy też w nowe obszary, takie jak sztuczna inteligencja, stają się one naturalnym kierunkiem rozwoju naszej oferty – dodał.
Firma zrealizowała w 2024 r. oraz realizuje w roku bieżącym szereg kluczowych projektów technologicznych i infrastrukturalnych – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Są to m.in.:
• Copernicus Data Space Ecosystem (CDSE). CloudFerro zarządza największym na świecie repozytorium danych z obserwacji Ziemi (ponad 100 petabajtów). W ramach CDSE umożliwia także natychmiastowy dostęp do zobrazowań satelitarnych oraz narzędzi analitycznych.
• Destination Earth Data Lake (DEDL). Celem tej przełomowej inicjatywy jest stworzenie cyfrowej repliki Ziemi do modelowania zjawisk naturalnych i skutków zmian klimatu. CloudFerro odpowiada za dostarczenie i obsługę kluczowego komponentu systemu – DestinE Data Lake – rozproszonego geograficznie środowiska chmury prywatnej.
• NSIS-Cloud. Jest to realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej projekt strategiczny dla Polski w zakresie danych satelitarnych. CloudFerro jako lider konsorcjum odpowiada za budowę chmurowej platformy dla Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS).
• Gateway. Celem tego projektu badawczo-rozwojowego o wartości 97 mln zł, dofinansowanego ze środków KPO w ramach IPCEI-CIS, jest stworzenie europejskiej, suwerennej chmury do przechowywania i przetwarzania danych przestrzennych.
• CloudFerro Sherlock. Jest to platforma AI, która udostępnia zaawansowane modele generatywnej sztucznej inteligencji w zgodzie z regulacjami UE i bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę.