Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-14 | Firma

CloudFerro z bardzo dobrym wynikiem finansowym za 2024 r.

Przychody spółki CloudFerro za 2024 r. wyniosły około 41 mln euro. Oznacza to najlepszy wynik w historii firmy i stanowi potwierdzenie pozycji na rynku usług chmury obliczeniowej i przetwarzania danych satelitarnych.


Ilustracja: CloudFerro z bardzo dobrym wynikiem finansowym za 2024 r.

Spółka umacnia swoją pozycję jako największy podmiot w polskim sektorze kosmicznym i operator największej polskiej publicznej chmury obliczeniowej. W 2024 roku CloudFerro pozyskało nowego inwestora – fundusz Innova Capital, który objął 30% udziałów w spółce.

– Z końcem 2024 zamknęliśmy kolejny rok dynamicznego rozwoju. Bardzo dobry wynik finansowy to efekt naszej specjalizacji w obszarze świadczenia usług chmury obliczeniowej dla sektora kosmicznego i innych pokrewnych rynków, oraz konsekwentnych inwestycji w technologię i zespół – powiedział Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro. – Już teraz jesteśmy jednym z kluczowych podmiotów wspierających cyfrową suwerenność Europy, szczególnie tam, gdzie dane satelitarne, analiza i przetwarzanie w chmurze obliczeniowej nabierają strategicznego znaczenia. Wchodzimy też w nowe obszary, takie jak sztuczna inteligencja, stają się one naturalnym kierunkiem rozwoju naszej oferty – dodał.

Firma zrealizowała w 2024 r. oraz realizuje w roku bieżącym szereg kluczowych projektów technologicznych i infrastrukturalnych – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Są to m.in.:
Copernicus Data Space Ecosystem (CDSE). CloudFerro zarządza największym na świecie repozytorium danych z obserwacji Ziemi (ponad 100 petabajtów). W ramach CDSE umożliwia także natychmiastowy dostęp do zobrazowań satelitarnych oraz narzędzi analitycznych.
Destination Earth Data Lake (DEDL). Celem tej przełomowej inicjatywy jest stworzenie cyfrowej repliki Ziemi do modelowania zjawisk naturalnych i skutków zmian klimatu. CloudFerro odpowiada za dostarczenie i obsługę kluczowego komponentu systemu – DestinE Data Lake – rozproszonego geograficznie środowiska chmury prywatnej.
NSIS-Cloud. Jest to realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej projekt strategiczny dla Polski w zakresie danych satelitarnych. CloudFerro jako lider konsorcjum odpowiada za budowę chmurowej platformy dla Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS).
Gateway. Celem tego projektu badawczo-rozwojowego o wartości 97 mln zł, dofinansowanego ze środków KPO w ramach IPCEI-CIS, jest stworzenie europejskiej, suwerennej chmury do przechowywania i przetwarzania danych przestrzennych.
CloudFerro Sherlock. Jest to platforma AI, która udostępnia zaawansowane modele generatywnej sztucznej inteligencji w zgodzie z regulacjami UE i bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2