W Międzynarodowym Roku Polarnym 2007-08 uczestniczyć będą tysiące naukowców z ponad 60 państw. Po raz pierwszy w ramach tego działania będą stosowali technologie satelitarne. Jest to możliwe, gdyż satelity obrazowe już w sposób niemal ciągły pozwalają monitorować okolice biegunów.
Obserwacja koła podbiegunowego jest bardzo istotnym elementem badania klimatu i jego zmian oraz ekosystemu Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna dysponuje danymi rejestrowanymi od 15 lat. Pochodzą one z satelitów ERS-1, ERS-2 i Envisat, a także z innych satelitów, które nie należą do ESA.
Dyrektor Biura Międzynarodowego Roku Polarnego dr David Carlson przewiduje, że dane satelitarne staną się dla naukowców jednym z głównych źródeł informacji i pozwolą lepiej zrozumieć rozmieszczenie i zmiany położenia lodu i śniegu. Powiedział także, że „będą wykorzystywane wszelkie dane satelitarne – pasma widzialne, mikrofale, a nawet dane grawimetryczne do zrozumienia zmian ruchów lodowców”.
Celem Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-08 jest rozszerzenie współpracy międzynarodowej dotyczącej badania okolic bieguna, monitorowania środowiska, a także zwiększenie wymiany informacji na ten temat. Od marca 2007 roku ESA udostępni bezpłatnie dane (ze swoich satelitów: Envisat, ERS-1, ERS-2, GOCE, SMOS oraz z japońskiego ALOS i francuskiego SPOT-4) do wybranych projektów dotyczących obserwacji biegunów. Do 15 września 2006 r. naukowcy mogą zgłaszać swoje projekty.
Międzynarodowy Rok Polarny obchodzony jest po raz czwarty (wcześniej w latach 1882-83, 1932-33 i 1957-58).
