Wczoraj naukowcy z RPA ogłosili odkopanie liczących blisko 2 mln lat dobrze zachowanych szczątków dwóch osobników z rodziny człowiekowatych. Jak się okazuje, ważną rolę w tym odkryciu miała także aplikacja Google Earth.
ZakoÅ„czone sukcesem wykopaliska prowadzone byÅ‚y na objÄ™tym ochronÄ… UNESCO obszarze nazwanym „kolebkÄ… ludzkoÅ›ci” (Cradle of Humankind World Heritage Site). Z uwagi na swoja wartość region ten jest jednym z najlepiej zbadanych przez archeologów miejsc w Republice PoÅ‚udniowej Afryki. Dotychczas odkryto tam 130 jaskiÅ„ oraz 20 stanowisk kopalnych.
Dzięki temu, że w aplikacji Google Earth obszar ten pokryty był wysokorozdzielczymi zdjęciami satelitarnymi, prof. Lee Berger z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu rozpoznał na obrazach odkryte już jaskinie i prawdopodobne miejsca lokalizacji kolejnych. Swoje przypuszczenia zweryfikował następnie przy wykorzystaniu odbiornika GPS. Pozwoliło to odkryć 500 nieznanych wcześniej grot, z czego w jednej z nich udało się odnaleźć szczątki nowego gatunku nazwanego Australopithecus sediba. Wiek tych skamieniałości szacowany jest na 1,78-1,95 mln lat.
